Přihlášení

Své dotazy, připomínky a stížnosti ke správě domu pište na mail výboru, viz kontakty

Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis.

Co dělat, když ... mi zatéká voda do bytu

Především je potřeba rozlišit zdroj zatékání. Praxe ukazuje, že prvním podezřelým jsou sousedi nad vámi. Proto vždy nejprve ověřte, zda zatéká od sousedů nad vámi a požádejte je o vypnutí všech přívodů vody do jejich bytu.
Pokud evidentně zatéká střechou, okny (resp. pláštěm budovy), nebo z prasklého stoupacího potrubí obraťte se na výbor SVJ. Pro rozlišení zdroje zatékání postupujte podle následujícího textu:

Prasklý vodovod
To poznáme poměrně snadno, protože voda obvykle teče nebo kape neustále, dokud někdo neuzavře přívod vody do bytu nad vámi, případně (pokud to nejde jinak) celou stoupačku. Uzávěry bytových rozvodů vody jsou v každém bytě, v bytovém jádru za WC, případně ještě v krytu stoupaček na druhém WC, pokud je jím byt vybaven.

Uzávěry stoupaček jsou v suterénu domu ve společných částech domu, většina z nich je přímo přístupná ze společných chodeb. Pozor, většina bytů má dvoje stoupačky - jedny pro kuchyň, koupelnu a WC, druhé stoupačky jsou jen pro druhé WC!! Ve vlastním zájmu byste měli vědět, kde jsou uzávěry stoupaček konkrétně pro váš byt a jak se k nim dostat.

Obecně platí, že za vodorovné rozvody v bytě zodpovídá sám jeho vlastník. Za svoslé rozvody (tj. za stoupačky) odpovídá správa domu. Drtivá většina všech vytopení bytů jsou od vašich sousedů, nikoliv od společných rozvodů vody. Proto ve vlastním zájmu mějte u sebe vždy po ruce (v paměti mobilního telefonu apod.) čísla na vaše sousedy nad vámi!!! Je to rozumné preventivní opatření, které můžete poměrně snadno učinit.

Odpadní voda z bytu nad vámi
Toto je poměrně častá závada. Nejpravděpodobněji se jedná o vodu protékající při sprchování kolem vany, dále z potrubí pod vanou, dále z praček a myček nádobí, ale může to být i z kterékoliv části vodorovného odpadního potrubí v bytech. Voda teče jen někdy, když se pustí její zdroj v bytě nad vámi. V takovém případě věc řešte přímo s vlastníkem bytu, který to způsobil a s jeho pojišťovnou.

Prasklý odpad
Mám na mysli společné rozvody odpadu v domě (svislé potrubí). Havárie od prasklého odpadu v podstatě nemáme. Přesto by se někdy v budoucnu mohlo stát, že se v odpadu objeví malá netěsnost, která způsobuje buď průsak, nebo únik zápachu. I tyto věci je potřeba řešit, protože jde nejen o možné poškození domu, ale i o ohrožení hygieny v jednotlivých bytech. V takových případech volejte výbor SVJ.

Ucpaný odpad v bytě
Pokud vám neodtéká záchod (nebo jiný jeden odpad) a jinak všechny odpady v bytě fungují, máte ucpaný odpad u vás v bytě a je to vaše starost, abyste jej vyčistili nebo nechali vyčistit odbornou firmou.

Ucpaný odpad - společné rozvody
Tyto případy jsou vzácné, ale přihodit se mohou. Při ucpání odpadu až v suterénu, dojde k zaplnění odpadního potrubí a odpadní voda (a bohužel nejen voda!!!) vytéká nejčastěji do bytu v přízemí. Je to velmi nepříjemná havárie, při které je obvykle nutné vypnout celou stoupačku, resp. všechny přívody vody do příslušných bytů na delší dobu. V takovém případě volejte výbor SVJ.

Netěsnost oken nebo pláště domu
Při zatékání kolem oken lze samozřejmě za vadu považovat pouze ty případy, kdy zatéká při zavřeném okně. Pak je třeba rozlišit, zda jde zda jde o netěsnost mezi rámem a ostěním okna, nebo o zatékání netěsností mezi rámem okenního křídla a plastového rámu okna. V prvním případě pomůže přetmelení spáry mezi rámem okna stěnou, samozřejmě zvenku! Je také potřeba zkontrolovat zda nezatéká kolem venkovního plechu, pod plechem. Ve druhém případě může jít o poškození těsnění oken. V tom případě je potřeba odborná oprava.

Vzácné jsou případy zatékání pláštěm domu, případně střechou. V takovém případě volejte vždy výbor SVJ.